Haberler

Sırbistan, EURO 2024’ten Çekilme Tehdidinde Bulundu

Sırbistan Futbol Federasyonu, EURO 2024 Avrupa Şampiyonası'nda Hırvatistan ve Arnavutluk maçında yaşanan skandal tezahüratlar sonrasında turnuvadan çekilme tehdidinde bulundu.

EURO 2024, Sırbistan ile Hırvatistan ve Arnavutluk arasında oynanan maçta yaşanan taraftar olayları nedeniyle sarsıldı. Sırbistan Futbol Federasyonu, maç sırasında Sırp taraftarlara yönelik “Sırpları öldür” tezahüratları ve diğer provokasyonlar nedeniyle UEFA’ya sert tepki göstererek turnuvadan çekilme tehdidinde bulundu. Sırbistan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Jovan Surbatovic, Sırp devlet televizyonu RTS’ye verdiği demeçte, yaşananların kabul edilemez olduğunu ve UEFA’nın ağır yaptırımlar uygulamasını beklediklerini belirtti. Surbatovic, “Yaşananlar skandaldır ve UEFA’dan, turnuvaya devam etmemek anlamına gelse bile yaptırım uygulamasını isteyeceğiz.” dedi.

UEFA’ya Yönelik Tepkiler ve Olası Sonuçlar

Sırbistan Futbol Federasyonu’nun tepkisi, Kosovalı gazeteci Arlind Sadiku’nun akreditasyonunun UEFA tarafından iptal edilmesi kararına da yönelik. Sadiku’nun İngiltere ile oynanan maç sırasında Sırbistan taraftarlarına yönelik yaptığı ve Arnavutluk’un ulusal bayrağındaki kartalı taklit eden hareketi, Sırp yetkililer tarafından provokasyon olarak nitelendirildi. Surbatovic, UEFA’nın hem Hırvatistan hem de Arnavutluk federasyonlarını cezalandırması gerektiğini savundu. “UEFA’dan her iki ülkenin federasyonlarını cezalandırmasını talep edeceğiz” diyen Surbatovic, “Buna katılmak istemiyoruz, ancak UEFA onları cezalandırmazsa, nasıl ilerleyeceğimizi düşüneceğiz.” şeklinde konuştu.

Sırbistan, daha önce de İngiltere maçı sırasında taraftarların sahaya attığı cisimler nedeniyle 12 bin 250 sterlin para cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca, Sırbistan ve Arnavutluk taraftarları, açılış maçları dışında milliyetçi haritalar içeren pankartlar açmaları nedeniyle de para cezasına çarptırılmıştı. Surbatovic ise Sırp taraftarların diğerlerine göre çok daha iyi davrandığını savunarak, “Münferit vakalar nedeniyle cezalandırıldık ve taraftarlarımız diğerlerinden çok daha iyi davrandı. Bir taraftar ırkçı hakaretler nedeniyle cezalandırıldı ve bunun diğerlerine atfedilmesini istemiyoruz. Biz Sırplar centilmeniz ve açık kalpliyiz, bu yüzden taraftarlara centilmen kalmaları çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı. Sırbistan, bir sonraki maçını perşembe günü Slovenya ile oynayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu