Haberler

Mourinho’nun Fenerbahçe Maliyeti Açıklandı: 12 Milyon Euro

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, yeni teknik direktörleri Jose Mourinho'nun maliyeti hakkında merak edilenleri açıkladı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, yeni teknik direktörleri Jose Mourinho’nun maliyeti hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Katıldığı canlı yayın programında konuşan Koç, dünyaca ünlü teknik direktörün maaşının daha önce iddia edildiği gibi 15 milyon Euro değil, 12 milyon Euro olduğunu açıkladı.

Ali Koç, eski başkan Aziz Yıldırım’ın Mourinho’nun transferi hakkında yaptığı “15 milyon Euro verdim, adam aptal mı daha düşük ücrete imzalasın. Menajerlere gizli ödemeler yapılmıştır.” şeklindeki suçlamalarına da sert tepki gösterdi. Koç, “Bu çok ağır bir itham! 20 sene Fenerbahçe başkanlığı yapmış bir insanın, böyle bir transferde bizi açıktan para vermekle itham etmesi kabul edilemez. Aynı şeyi İrfan Can Kahveci transferinde de yaptı. Kulübü tebrik etmek yerine bizi SPK’ya şikayet etmekle tehdit etti. Beni değil, Fenerbahçe’yi şikayet ediyorsun. Aziz Yıldırım 15 milyon Euro verdiğini iddia ediyor, biz Mourinho ve tüm ekibine toplam 12 milyon Euro ödedik. Sayın Aziz Bey’in bahsettiği 15 milyon Euro’yu kendine mi yoksa ekibine mi ödediğini bilmiyoruz.” dedi.

Mourinho’nun Geliş Hikayesi ve Transfer Planlaması

Ali Koç, Jose Mourinho ile anlaşma sürecinin perde arkasını da anlattı. Mourinho’nun kısa süre önce Roma’dan ayrılmış olmasının ve yeni bir takımda çalışmak istemesinin transferde önemli bir faktör olduğunu belirten Koç, “Mourinho gibi bir ismi ikna etmemizde zamanlama çok önemliydi. Sportif direktörümüz gelecek sezon planlaması çerçevesinde hoca değişikliği ihtimaline karşı çeşitli opsiyonlar üzerinde çalışıyordu ve Mourinho da bu isimler arasındaydı. Kendisinin 6 aydan uzun süre boş kaldığı bir dönem olmamış. Dolayısıyla yeni bir takımla anlaşacağı çok açıktı.” dedi.

Koç, transfer sürecinde Fenerbahçe’nin vizyonunu Mourinho’ya anlatan isim olan Mario Branco’nun rolüne de değindi. Branco’nun Portekizli teknik direktöre Fenerbahçe’nin tarihini, kültürünü ve Türk futbolundaki yerini anlattığını belirten Koç, “Mourinho’ya en iyi helvayı yapacak malzemenin bizde olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki transferlerle kadromuzu daha da güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı. Koç ayrıca, 2018 yılında devraldıkları Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali durumun Mourinho gibi bir ismi transfer etmeyi imkansız hale getirdiğini, ancak geçen 6 yılda yapılan çalışmalarla kulübün mali açıdan daha iyi bir noktaya geldiğini ve hedefledikleri noktaya doğru ilerlediklerini sözlerine ekledi.

Gelecek Sezon İçin Transfer Çalışmaları

Ali Koç, taraftarların merakla beklediği transfer çalışmaları hakkında da önemli bilgiler paylaştı. Kulübün transfer hedeflerinin belirlendiğini ve bazı oyuncularla görüşmelerin sürdüğünü belirten Koç, “Transfer edeceğimiz oyuncular belli. Hatta bazı yöneticilerimiz isimleri açıklamamız konusunda ısrarcı oluyor. Ancak henüz bitmemiş bir transferi açıklamak istemiyoruz. Bazı kulüpler, önemli oyuncularla fotoğraf çektirip transferi bitirmiş gibi gösterip medyada heyecan yaratmaya çalışıyorlar. Biz böyle bir şey yapmak istemiyoruz. Sadece tutabileceğimiz sözleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu